נחירות – טיפול טבעי, ונשימה בשינה

נחירות – טיפול טבעי, ונשימה בשינה

טיפול בנחירות טבעי – דרך טבעית עבור הפסקת נחירות, לנשימה רגועה ושקטה בשינה, ולשינה איכותית  ומרעננת

נחירות אינן "סתם רעש

נחירות הן תקלה בריאותית בה יש לטפל! תופעת הנחירות גורמת לאי נעימות רבה ולסבל של ממש, הן לנוחרים עצמם והן לבני זוגם הישנים לצידם. סקרים מראים כי 60% מהאוכלוסייה נוחרים, וחלקם עשויים לסבול מבעיות בריאותיות משמעותיות עקב הנחירות. נחירות גורמות לשלל בעיות שינה ולקשיי נשימה, השינה עצמה נפגמת בשל החשיפה המתמדת לרעש דציבלי ולמעשה, כל מערכות הגוף מושפעות מהנחירות.לכן יש לפנות באופן מידי לקבלת טיפול בנחירות אשר מטרתו הפסקת נחירות באופן קבוע.

רעש הנחירות נובע ממעבר זרם אוויר חזק על רקמות חלשות ורפויות בגרון. האוויר גורם להרעדה של הרקמות האלה, והרעד יוצר את הרעש. ב – 70% מהמקרים מדובר בהתרופפות של הרקמות הרכות בלוע ובחך, וב – 30% מהמקרים ההתרופפות היא בבסיס הלשון.

עם הגיל ובהתאם למצבנו הגופני, לרמת הפעילות הגופנית ולהרגלים התנועתיים והנשימתיים שלנו, יש היחלשות הדרגתית של שרירי הגוף. את רפיון שרירי השלד אפשר לראות היטב: חיטוב הגוף משתנה. את רפיון השרירים הפנימיים בגוף לא רואים, אצל הנוחרים – שומעים… במקרים מועטים הסיבה לנחירות היא חסימה כלשהי באף. אבל: אנשים אלו סובלים גם במשך היום, לא רק בלילה ולרוב בעיה אנטומית כזו מזוהה בגיל צעיר. חלק מהנחירות נובעות מבעיות אנטומיות ו/או מבניות אחרות, למשל שקדים מודלקים באופן כרוני, ולכך נדרשת התערבות ניתוחית. בעיות כאלה מאפיינות ילדים יותר מאשר מבוגרים. בדרך כלל נחירות שהתפתחו במשך השנים והולכות ומתעצמות בחלוף הזמן – מקורן אינו מסיבות מבניות.

למה נחירות קורות רק בזמן השינה?

בשינה יש הרפיה של השרירים בגוף: לסת שמוטה, נפילת רקמות לחלל הלוע, והצרה של מעברי האוויר ועוד. כל אלה מאפשרים לאוויר הנשימה להרעיד את הרקמות ליצירת אותו רעש נחירות. רפיון שרירים מתרחש גם כשנרדמים בישיבה. זו הסיבה לכך שהלסת התחתונה נשמטת והפה נפתח, וגם לתופעת ה'ניקור' המפורסמת: שרירי הצוואר נרפים ואינם נושאים את הראש. גורם נוסף רלוונטי בשינה בשכיבה הוא כוח הכובד שמשפיע על רקמות רכות – הן 'מתמוטטות' לתוך חלל הגרון ועשויות לגרום לחסימה. קיימות סיבות נוספות.

הפסקת נחירות למה עשויות לגרום נחירות ולמה חשוב שהן ייפסקו?

במקרה הקל פשוט שומעים נחירות. זהו "המקרה הקל" משום שאצל רוב האנשים, אחרי תקופה של נחירות, מתפתח השלב הבא והקריטי – דום נשימה בשינה, או 'תשניק נשימתי', או 'עצירת נשימה בשינה'. כולם שמות לאותה התופעה: הפסקת נשימה לשניות ספורות עד כדי עשרות שניות. כשהנשימה מתחדשת, נשמעת נחירה חזקה שנעשית תוך כדי במאמץ נשימתי גדול. עצירות נשימה כאלה יכולות להיות מפעמים ספורות בדקה,  ועד כדי מאות פעמים במהלך הלילה. תקלה זו מתפתחת בשלבים ולכן חשוב וכדאי לעצור את ההידרדרות מוקדם ככל האפשר.

יש להתייחס לנחירות כאל קריאת עזרה של הגוף במצב בו אנחנו לא שולטים על מעשינו בשינה


בנחירות  שנמשכות כל לילה יש נזק בגלל חשיפה ממושכת לרעש בעוצמה רבה, שנמדדת בדציבלים. רעש עובר דרך האוזן למוח, ובעוצמה דציבלית גבוהה נגרמים שינויים פיזיולוגיים בגוף. יכול להיגרם נזק בשמיעה של הנוחר ווגם למי שבסביבתו, להתדרדרות באיכות השינה, בזיכרון ובריכוז, ועשוי להמשיך עד לדיכאון. במחקרים רבים נמצא קשר ישיר בין החמרה של בעיות בריאות להימשכות הנחירות. וכאמור, כאשר בנחירות שמתפתחות לעצירות נשימה בשינה יש סכנת חיים ממשית.

כיצד שיטת בוּטֵייקוֹ עוזרת עם הפסקת נחירות ?

שיטת בוּטֵייקוֹ היא שיטה טבעית לחלוטין המספקת טיפול בנחירות טבעי הידועה בעולם כמפחיתה נחירות בשיעורי הצלחה גבוהים. שיטת בּוּטֵייקוֹ תסייע לכם לטפל בתופעת הנחירות ללא תרופות, ללא ניתוחים וללא מכשירים עד הפסקת נחירות לתמיד. באמצעות תרגול השיטה, תוכלו ליהנות מיתרונות רבים וביניהם:
• הנשימה הופכת רגועה ושקטה יותר
• השרירים המופעלים בפעולת הנשימה מתחזקים
• נשימה רגועה ושרירים ורקמות חזקים מפחיתים את רעש הנחירה במעבר האוויר בלוע/גרון.

האם כדאי לעבור ניתוח בשביל טיפול בנחירות?

במקרים נדירים ביותר יש סיבה מבנית אותה ניתן לפתור רק בניתוח, בעיקר אצל ילדים.
אצל מבוגרים בניתוח כזה לטיפול בנחירות מורידים רקמות רכות מהלוע ומהגרון. הניתוח יכול אולי להתאים למי שמחפש 'פתרון בזק' ומוכן לסבול את כאבי ההחלמה הקשים, עם סימן שאלה לגבי יעילות התוצאות. לעתים לאחר הניתוח מתעוררות בעיות חדשות מטרידות, כגון מעבר אוכל מחלל הפה לחלל האף. כיום רופאי אף אוזן וגרון ממעטים לבצע ניתוחים כאלה: הניסיון מראה שאחוזי ההצלחה עומדים על כ-50% וטווח ההשפעה של הניתוח מוגבל. לרוב הנחירות חוזרות אחרי זמן-מה ואפילו תוך חודשים ספורים, ושוב נדרש טיפול בנחירות.
מאחר והנחירות נובעות מדפוס נשימה שגוי אותו לא ניתן לתקן בניתוח, מובן למה הנחירות חוזרות: דפוס הנשימה של הנוחר נשאר שגוי כשהיה והגוף נאלץ להמשיך לחיות עם התקלה.

גישה ניתוחית אחרת של טיפול בנחירותהשתלת תמיכות בחך

התקנים דנטליים עבור הפסקת נחירות

מיוצרים בהתאמה אישית לאחר מדידות אצל רופא שיניים המתמחה בכך. מתאימים לכל לסת פלטה עם תפס מיוחד. לקראת השינה מרכיבים את הפלטות ומקבעים אותן בתפס. הפלטה התחתונה מזיזה קדימה את הלסת התחתונה והתפס מוודא שהלסת שהוסטה קדימה נשארת כך בשינה. ההסתגלות להתקן הדנטלי עשויה לגרום לכאבים בשרירי הלסת והפנים. התקן דנטלי אינו מתאים לכולם: יש שמצב-השיניים אינו מתאים להתקן דנטלי. בנוסף, מי שנושם נשימת-פה אינו יכול להשתמש בהתקנים הדנטליים. במקרים כאלה הסובלים מופנים להסדרת הנשימה.

מכונת הנשמה (CPAP)

הסיפאפ הוא מעין קומפרסור איתו ישנים, והוא דוחף אוויר בעוצמה לאף או לפה. רבים אינם מסתגלים למכונה ומפסיקים להשתמש בה ממגוון סיבות, למשל:
לא מצליחים לישון עם מסכה; שינוי תנוחת השינה כשמחוברים למכונה מאוד מסורבל; המכונה עושה רעש; זרם האוויר מהמכונה גורם לגירוי בפנים ובעיניים, נוצרת רגישות באף / בגרון / בסינוסים לעתים עד כדי התפתחות דלקות. בכל נסיעה חייבים לקחת את המכונה. בטיפול ממושך עולים הסיכויים להתפתחות בעיות סינוסים.
הפתרון הזה אינו מתאים לגילאים צעירים – אצלם הלסתות והגולגולת לא סיימו את התפתחותן והלחץ הקבוע של המכונה במשך כמה שעות רצופות עשוי להשפיע על המשך התפתחותן התקינה. המכונה משבשת הלאה את דפוס הנשימה מאחר והיא מאלצת אוויר בכוח ממקור חיצוני, במקום שהגוף ינשים את עצמו בהתאם לריכוזי הגזים הנדרשים לו.
יש גם פגיעה באינטימיות ובזוגיות.

מוצרים נוספים בשביל טיפול בנחירות

תמציות, שמנים, טיפות, נרות, קטורת, מדבקות, רצועות, כמוסות, תרסיסים, שעונים, כריות ומזרנים מיוחדים ועוד. בעולם  רשומים מעל 1,000 פטנטים שונים שנועדו עבור טיפול בנחירות.

על דום נשימה והפסקות נשימה בשינה

לעצירות הנשימה בשינה יש שמות שונים. במהותן הן פוגעות בתפקוד הגוף ופוגמות מיידית בשינה ובבריאות. בכל התחדשות הנשימה ישנה קפיצה חדה בדופק ובלחץ הדם והתעוררות שהאדם אינו מודע לה. כך השינה היא רצף של אירועי חירום, מאבק להישרדות במקום מנוחה והתחדשות. מאחר והנשימה משפיעה על כל מערכות הגוף, השיבוש התפקודי שנגרם כך הולך ומחמיר עם הזמן. אחרי לילה ללא מנוחה מגיע יום מתיש, קשה לתפקד, יש קשיי ריכוז, חרדות ועוד. סטטיסטית נמצא שהסובלים מדום נשימה בשינה מועדים פי כמה וכמה ללחץ דם גבוה, לאירועי לב ולבעיות בריאות שנפוצות בגילאים המתקדמים. בנוסף, הסובלים מדום נשימה בשינה מעורבים פי 7 (!) בתאונות דרכים, ובהמשך, מצב זה יכול להתפתח לדיכאון ולהתקף לב.

ועוד נקודה חשובה בהקשר לנהיגה

סעיף 12ב לפקודת התעבורה בישראל מחייב כל רופא שיודע שמטופל שלו הסובל מדום נשימה בשינה לדווח על כך. ניתנת הפנייה למעבדת שינה, וזו מדווחת לרופא ממיין במכון לבריאות בדרכים באגף הרישוי, שיחליטו אם האדם כשיר / אינו כשיר לנהיגה. ממצאי הרופא הממיין עשויים לגרום לשלילה זמנית / קבועה של רישיון הנהיגה. החזרת הרישיון מותנית בהבאת תדפיס שמוכיח שימוש במכונת ההנשמה סיפאפ cpap.

טיפול בנחירות טבעי – איך שינוי דפוס הנשימה מפחית נחירות ודום נשימה בשינה?

עם תיקון דפוס הנשימה באמצעות שיטת בּוּטֵייקוֹ הגוף מתאים את עצמו. שיפור הנשימה מחזק את השרירים, רקמות חלשות מתחזקות, האוויר שעובר עליהן מפיק פחות רעש והנחירות פוחתות. בהדרגה, השינה נרגעת והופכת שקטה יותר.
שינויים בוויסות מאזן הגזים בנשימה מפחיתים את הפסקות הנשימה בשינה, וכשמתמידים בתרגול – הנשימה נרגעת ומוסדרת. שיפור נוסף מתקבל באיכות השינה – חוזרים לשינה מרעננת ומחדשת, על כל היתרונות הטמונים בכך.

מחפשים טיפול בנחירות טבעי למטרת הפסקת נחירות לטווח הארוך ? פנו עוד היום לטיפול טבעי בשיטת בוטייקו.