טיפול בנחירות ורישיון נהיגה

נחירות עניין פרטי?
קראו כאן הלאה, יסתבר לכם אחרת

מה הקשר ?
נחירות פוגעות בשינה, בריכוז, בזיכרון, באנרגיה, במצב הרוח, עד כדי בעיות בריאות חמורות. למי שיש נחירות נוטה להתנמנמות ביום, מה שעשוי להסתיים באסון. נחירות ללא טיפול מתדרדרות להפסקות נשימה.
במחקרים ברחבי העולם נמצא שהסובלים מהפסקות נשימה בשינה מעורבים פי 7 בתאונות דרכים, בגלל הירדמות בזמן הנהיגה. נחירות שהוזנחו.

איך יודעים שזה הגורם?
בתאונות דרכים שבעקבות התנמנמות בנהיגה יש סטייה חדה מנתיב, שאינה בתגובה לסיטואציה בכביש. מנתוני-בריאות של נהגים בתאונות בהן סטייה חדה נמצאה שינה בלתי מרעננת, ונחירות ו/או הפסקות נשימה בשינה, ללא טיפול. רשויות התחבורה בעולם יודעות  את הקשר שבין הפסקות נשימה בשינה לתאונות דרכים.

התנמנמות וסטיית הגה
אדם שנוטה להירדם ביום, יש ירידה ביכולת התגובה ושיקול הדעת בנהיגה. בנוסף: רחש המנוע, טמפרטורה נוחה, מוזיקת רקע – יוצרים 'אפקט מערסל' שתורם לנמנום: יש רפיון שרירים, אחיזת ההגה יורדת, ודי בשבריר שנייה לגרום לסטיית הגה חדה. והכל התחיל מנחירות.

מרגע שנבדקתם במעבדת שינה ונמצאו אצלכם הפסקות נשימה בשינה – יש חובת דיווח למרב"ד (מרכז לבטיחות בדרכים משרד התחבורה) וללא טיפול מעכבים את רישיון הנהיגה.

על רופא בודק מוטלות שתי חובות:
1) "על הרופא להודיע למרב"ד על גבי הטופס המצב על המחלות/מצבי בריאות הבאים: (העיקרון המנחה הוא הסיכון לאבדן יכולת פתאומי). כאמור, על הרופא חובה להודיע באופן מיידי במצבים נוספים בהם קיים סיכון כאמור, שאינם מפורטים ברשימה, לפי שיקול דעתו."
2) להזהיר את הנהג לגבי הסכנה שבנהיגתו עקב מחלתו ומצבו הבריאותי ולהמליץ על הפסקת נהיגה עד בדיקתו במרבד וקביעה לגבי כושר הנהיגה.

מה קורה במציאות ?
הרופא מברר את איכות השינה: כדי לחוות דעה  על חומרת התופעה והשפעתה על הנהיגה נדרשים לו נתונים, ולשם כך הוא מפנה למעבדת שינה.
כשמוצאים הפסקות נשימה בשינה ממליצים לישון עם מכשיר  דמוי קומפרסור שבשינה דוחף אוויר לגרון ונקרא סיפאפ (CPAP). המידע הזה מועבר למרב"ד.
מרב"ד מתריעים ודורשים תשלום בתוך 30 יום, ומתנים בכך את רישיון הנהיגה !
מרב"ד דורשים לראות תדפיס מהסיפאפ שמוכיח שישנים איתו.
המכשיר אינו מרפא את בעיית הנשימה בשינה.

כך נראה מכתב ממרב"ד >>Letter from Marbad

 מסקנה לגבי נחירות:
כשיש נחירות צריך להגיע לטיפול בנחירות, לא להזניח נחירות, לא להתעלם, לא להתכחש לנחירות.

נשימה בריאה® בשיטת בוּטֵייקוֹ היא פתרון לנחירות שמטפל בגורם לבעיה:
הסדרה הדרגתית של הנשימה
גישה מתונה, 
מתוך הגוף, ללא מכשירים, ללא ניתוחים, וללא תרופות
לפתרון נחירות


למידע על סדנאות נשימה בריאה
® בשיטת בוּטֵייקוֹ >>

פתק - לנחירות והסדרת נשימה בשינה