עזרה להתעטשות מרובה בבוקר

התעטשויות בהשכמה – התעטשויות בסדרות

יוסי סיפר שבהשכמה, אחרי שינה של כמה שעות בלילה, הוא מתעטש בסדרות, עכשיו הוא מחפש עזרה בנוגע להתעטשות מרובה בבוקר

הנה ההתכתבות:

יוסי: מחפש עזרה להתעטשויות, אולי זו אלרגיה לאבק, בזמן האחרון זה מחריף מאוד, זה קורה בעיקר בלילה ואני מפסיד המון שעות שינה בגלל זה.

תשובה: לא אחדש לך אם אומר שיש קשר בין נשימה לבריאות, נכון?
כתבת: ‘זה קורה בעיקר בלילה’ ‘אני מפסיד המון שעות שינה בגלל זה’ ההסבר לזה הוא שינוי נשימתי בלילה:
הנשימה שלך מתעצמת, ויחד איתה התקלה הבריאותית. החדשות הטובות הן שניתן להיטיב את דפוס הנשימה, בתחילה ביום ובהמשך בלילה, ועם ההטבה הזו סימפטומים נחלשים ועם הזמן נעלמים.

יוסי: לא בא לי עכשיו הרפתקה של מטפלים וטיפולים שונים’ אני מבין שהגישה שלי בעייתית.

תשובה: מבחינה זו התהליך שאני מציעה כלל אינו ‘הרפתקה של מטפלים טיפולים’ וכיוצ”ב. נשימה בריאה® לומדים בארבעה מפגשים של הרצאות תרגול ושיחות, ובתרגול יומי בבית. אחרי הסדנה יש תקופה של משוב במיילים, אין צורך להמשיך ולהגיע לטיפולים.
ההתעטשויות שלך העלו את העניין לעדיפות ראשונה, וזו טלטלה, כי עכשיו צריך וכדאי לעשות משהו, הבנת את זה ויצאת לחפש פתרון להתעטשויות.
טיפול בסימפטומים בריאותיים שאינו נעשה מתוך הגוף – עשוי לגרום לבעיה להופיע בסימפטום אחר.

יוסי: תודה על היחס האישי. מאז התעוררות הבעיה התחלתי לחקור את עצמי יותר: מתי זה קורה, איפה זה קורה, וחזרתי לשלב הבלבול, אני לא בטוח שזה קשור לאבק.
– זה לא קורה לי כשאני ישן צהרים (מה, אין אבק בצהרים?)
– זה גם קורה לי בעיקר בחדר שינה (אין אבק במקומות אחרים בבית?)
– ואם יש משהו שאני אלרגי אליו בחדר שינה, בצהרים הוא לא משפיע?

תשובה: תרשה לי להתעניין טיפונת במחקר שלך?
יודע אחרי כמה שעות שינה / באיזה שעות בלילה הנושא מטריד אותך? כדאי לתעד את זה.  בשינה בלילה יש שינויים בגוף, למשל הורמונאליים, שגורמים לשינויים נשימתיים ובהתאם לכך לתגובות בגוף. אם התופעה מגיעה פחות או יותר אחרי אותו מספר שעות שינה ו/או בסביבות אותה שעה בלילה – זה חיזוק נוסף לכך שאפשר לפרוץ את המעגל שחוזר על עצמו על ידי שינוי דפוס הנשימה.

יוסי: זה קורה בלילה רק אחרי כמה שעות שינה (כלומר לא כשאני נכנס למיטה) ועוד פרט: (וזה מסובך) לא קורה כמעט כשאני שוכב. כלומר אני יכול להתעורר באמצע הלילה וכלום לא יקרה, אבל ברגע שאני קם מהמיטה (נניח לשתות או לשירותים) זה קורה כמעט תמיד… מצבים של התעטשות מרובה בבוקר קורים המון כשאני קם מהמיטה. זה אומר לך משהו?

תשובה: האם אתה ישן שינה עמוקה וחזקה? האם אתה מטופל בתרופות איזה שהן?
המחקר שלך יכול מאוד להועיל, תראה אם יש עוד חלקים בפאזל, בסופו של עניין הכל מצטרף לתמונה שלמה. התעוררות בלילה לשתייה/שירותים גם היא קשורה לנשימה לא נכונה.

יוסי: כן, אני ישן שינה עמוקה, לא נוגע בתרופות (לא כל כך אוהב רופאים…) כשזה קורה אני מרגיש מעיין עקצוץ חזק (כמו דקירות) באף, שמתפתחות להתעטשויות חזקות, עיניים אדומות ומגרדות ורטיבות שקופה באף.
זה מידע שעוזר?

אני: עוזר, והפעם התשובה יותר ארוכה… 🙂
העובדה שהתעטשות גוררת התעטשות – ממש מובנת: בהתעטשות מגורים תאים שנקראים ‘תאי מאסט’ שמפרישים היסטמין. ההיסטמין מגרה את רירית האף לשתי תוצאות:
– להתעטשויות נוספות, וכך נוצרת שרשרת של התעטשויות
– לייצר ליחה מרובה, שיוצאת דרך כל פתח אפשרי: אף, עיניים, אפשרי גם לגרון

למה מגיעה ההתעטשות הראשונה?

הנה הסבר שמבוסס על הידע שלי בנשימה, ושיפורים שחוו לקוחות שלי, למשל: לקוחה אסטמתית שסבלה גם מהתעטשויות בהשכמה שנמשכו לפעמים עד 10:00 בבוקר, ההתעטשויות האלה פסקו ביום השני לסדנה.
א) באף יש רקמות עדינות מאוד שמסוגלות לצבור דם רב בנימיהן. זה המצב של ‘אף סתום‘, מקנחים ולא יוצא כלום והאף גם לא נפתח. במקרים של קינוח חזק – כלי הדם העדינים נפצעים, ויורד דם.
ב) בלילה בשכיבה, כוח הכובד משפיע על האספות דם במקומות שונים בגוף, כולל באף.
כשאתה קם (בלילה או בבוקר) בגלל כוח הכובד, משתנה זרימת הדם בכלי הדם בכל הגוף וגם באף.

למה מגיעה התעטשות מרובה בבוקר ולא אחרי מנוחת הצהרים?

בלילה אתה זמן ממושך ורצוף בתנוחה מאוזנת. במעבר משכיבה ממושכת לישיבה/עמידה יש שינוי חזק יותר בזרימת הדם ברקמות העדינות באף, השינוי בזרימה מגרה את ריריות האף ואז מגיעה ההתעטשות הראשונה. הבאות אחריה כבר מובנות לנו. ה”עקצוץ” שאתה מתאר קשור לשינויים בזרימת-דם, קצת בדומה לעקצוצים כשהיד ‘נרדמת לנו’.

מה לנשימה בריאה® ולתופעות האלה?

התנפחות הריריות באף והאספות-הדם בהן, הן חלק מתגובת-הגנה אפשרית לדפוס-נשימה שגוי. האף נסתם כשנושמים לא נכון. לגוף יש מנגנוני-הגנה מפני נשימה שגויה, כולל אף סתום. גם העובדה שאתה קם בלילה לשתות/לשירותים – מעידה על שינוי נשימתי בשינה בלילה. צודק, סביר שבכלל לא מדובר באלרגיה, וכיוון שכך התופעה אינה נובעת מפריחה של איזה צמח וגם אינה עונתית. מדובר בתגובת-הגנה של ריריות האף.
פשוט, רגיל, קיים אצל כולנו, ואצלך במשך הזמן התפתחה רגישות-יתר ותגובת-יתר של הריריות.

התעטשות מרובה בבוקר – למה זה מופיע פתאום?

דפוס הנשימה משתנה בהדרגה, לאורך זמן רב, טיפין טיפין, עד שהגוף מבטא מנגנוני-הגנה. טוב שלא התעוררו תגובות הגנה חזקות יותר.
ממליצה לך לעשות משהו עכשיו, כי בדרך כלל תקלות כאלה אינן עוברות מאליהן. זה לא ‘משום מקום’ רק שכרגע אינך מזהה את ‘המקום’….
ממליצה לך להצטרף לסדנת נשימה בריאה® להסדיר בהדרגה את הנשימה, ולפתור את עצמך מהקושי המיותר הזה.

תוכל להתרשם מעדויות של בוגרי סדנאות >>

אולי יעניין אתכם גם:

 

=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=.=

Call Now Button
WhatsApp chat
דילוג לתוכן