נחירות: הצורך בטיפול בנחירות

די לנחירות?
נמאס לישון לחוד?
רוצים את הזוגיות שהייתה?

נשימה בריאה® בשיטת בוּטֵייקוֹ היא הפתרון.
שיטה טבעית לחלוטין, ללא תרופות / ניתוחים / מכשירים.
כשהנחירות יחלפו – השינה שלכם ולידכם תשתפר.

איך השיטה פותרת נחירות:
– הנשימה משתנה לרכה ושקטה
– שרירים ורקמות רלוונטים מתחזקים
השיפורים האלה יחדיו מפחיתים ופותרים בהדרגה את הנחירות

חשוב לדעת על נחירות:
נחירות אינן 'סתם רעש', נחירות הן תקלה בריאותית, השינה נפגמת בגלל חשיפה מתמדת לרעש דציבלי של הנחירות, וכל מערכות הגוף מושפעות. נשימה בריאה® היא פתרון טבעי לבעיית הנחירות.

לפני שבוחרים פתרון לנחירות חשוב להבין במה מדובר:
– מה גורם לנחירות?
– האם נחירות זו בעיית אף?
– למה חשוב לטפל בנחירות?
– איזה אפשרויות יש לטיפול בנחירות?

מה גורם לרעש הנחירות?
רעש הנחירות נגרם בגרון ממעבר אוויר על רקמות רפויות. מערבולת האוויר גורמת לרטט, שהוא רעש הנחירות.

למה הרעש הנחירות דומה?
למשל, לרעש שנוצר כשרוח חזקה מרעידה שרוך של תריס, או חבל שקושר דגל לתורן, זה בדיוק מה שקורה בנחירות.

נחירות: באיזה רקמות בגרון מדובר?
70% מהנחירות: התרופפות בלוע ובחך הרך
30% מהנחירות: התרופפות בבסיס הלשון.
גיל, מצב גופני, רמת פעילות, הרגלים תנועתיים ונשימתיים, יכולים לגרום להיחלשות הדרגתית של שרירים שמשתתפים בנשימה. רפיון בשרירי השלד רואים בחיטוב הגוף, בשרירים פנימיים לא רואים, אבל את הנחירות שומעים.

אמרו לי שהנחירות הן בגלל בעיה באף ! ?
הנחירות נוצרות בגרון. יש אנשים שישנים בפה פתוח וכלל אינם נושמים דרך האף – נוחרים. לרוב בנחירות רואים סינכרוניזציה בין הרעש ותזוזות בגרון וסביב הלוע.

אם כך: אין צורך לבדוק את האף בנחירות?
אם נפצעת באף ובסמוך לכך התחילו נחירות – יש טעם לבדוק. חסימה פיזית באף משפיעה על הנשימה גם ביום, ולרוב בעיה אנטומית כזו מזוהה ומטופלת בגיל צעיר.

ובעיות אנטומיות בהקשר לנחירות: זה רק באף?
לא, לעתים שקדים מודלקים באופן כרוני גורמים לנחירות, מה שלרוב נפתר בניתוח, ונפוץ יותר אצל ילדים. נחירות שמתעצמות עם השנים והגיל – אינן מסיבות מבניות.

אז למה נחירות רק בשינה?
בשינה השרירים רפויים: הלסת נשמטת, רקמות נופלות ו'נשאבות' ללוע, יש הצרה במעברי האוויר, והאוויר בנשימה מרעיד את הרקמות ליצירת הנחירות.
זה קורה גם כשנרדמים בישיבה: הלסת התחתונה נשמטת, הפה נפתח, שרירי הצוואר נרפים, הראש נשמט לפנים (="ניקור"). בשכיבה כוח הכובד יכול להצר את מעברי האוויר. במקרה הקל – שומעים נחירות.

למה 'במקרה הקל'?
כי נחירות מחמירות לדום נשימה בשינה ('עצירות נשימה'): הנשימה נעצרת וכשהיא מתחדשת יש נחירה אדירה ומאמץ נשימתי ופיזי עצום, מפעמים בודדות עד מאות פעמים בשינה.

כלומר נחירות מתפתחות בשלבים?
בדיוק, וחיוני לטפל בהקדם: נחירות הן קריאת עזרה של הגוף.

ואם אין הפסקות נשימה בשינה – למה חשוב שהנחירות ייפסקו?
נחירות הן רעש דציבלי גבוה, במשך שעות, שמגיע למוח: מצטבר נזק לשמיעה, לאיכות ולרצף השינה, לזיכרון ולריכוז, עד דיכאון. במחקרים נמצא קשר נחירות ובעיות בריאות, שמחמירות ככל שהנחירות נמשכות, ועצירות נשימה הן סכנה ממשית.

מה הסכנה בעצירת נשימה בשינה?
שינוי בתפקוד הגוף, התדרדרות בשינה, כשהנשימה מתחדשת יש קפיצה בדופק ובלחץ הדם, והתעוררות בלתי מודעת. העיניים עצומות אבל הגוף ברצף אירועי חירום, הישרדות במקום מנוחה והתחדשות. אחרי לילה לא רגוע מגיע יום מתיש, התפקוד נפגע, קשיי ריכוז, חרדות, נזק מצטבר: לחץ דם גבוה, אירועי לב, נהגים מעורבים פי 7! בתאונות דרכים, ועוד.

נחירות ורישיון נהיגה:
לפי סעיף 12ב לפקודת התעבורה בישראל, רופא שמטפל באדם שסובל מדום נשימה בשינה חייב לדווח לרופא ממיין באגף הרישוי, שיחליט האם האדם כשיר לנהיגה, או שלילה זמנית / קבועה של רישיון הנהיגה.

שאלה 11 בטופס הבדיקות הרפואית לחידוש רישיון ג' >> –
"האם ידוע לך על דום נשימה בשינה? פרט חומרה ושפעתה על הנהיגה"

1.לסרטון: סימולציה – נהיגה ועייפות >>

2. לסרטון: סימולציה – נהיגה ועייפות >>

יש רופאים שחושבים שנחירות הן תמיד עם דום נשימה בשינה, כך שגם על 'נחירות' בלבד יהיה דווח. חשוב להפסיק נחירות מוקדם ככל שאפשר, לפני דום נשימה בשינה.

הרופא אמר לי להוריד משקל: זה יעזור?
אצל מעטים הנחירות עוברות כך ובהמשך הנחירות חוזרות. יש נחירות גם אצל רזים, ועבורם הפחתה במשקל אינה פתרון לנחירות.

שמעתי שלנחירות אפשר לעשות ניתוח, כדאי?
בניתוח כזה חותכים החוצה רקמות במעברי האוויר. לניתוח יש מגבלות ואחריו סבל בהחלמה, ולעיתים בעיות חדשות, כגון – כשאוכלים האוכל עולה מהפה לאף. כיום רופאים נמנעים מניתוח לנחירות, כי אחוזי הפסקת הנחירות בסביבות 50%, לזמן מוגבל. יש שהנחירות חוזרות במהירה ושוב נדרש טיפול בנחירות.
בנחירות דפוס הנשימה שגוי, לא ניתן לתקן בניתוח, לכן הנחירות חוזרות: כל עוד ממשיכים  בנשימה הלקויה – התקלה נשארת. 

מה לגבי דרכים אחרות להפסיק נחירות, לשקול אותן?
הנה קצת על כמה מהגישות אחרות להפסקת נחירות –
השתלת תמיכות בחך: התערבות כירורגית עם תקופת החלמה, נשארת הבעיה של דפוס נשימה לא תקין.
התקנים דנטליים: פלטות ללסתות בהתאמה אישית אצל רופא שיניים ישנים עם הפלטות ומקבעים אותן יחד. ההסתגלות כרוכה בכאבים – בשרירים, כאבי ראש, ועוד. לא מתאים למי שנושם נשימת-פה. עדיין חשוב להסדיר את הנשימה.
מכונת הנשמה (CPAP סיפאפ): מכשיר עם מסכה וצינור, דוחף בכוח אוויר למערכת הנשימה כל הלילה (לא חמצן). קשה להתרגל לסיפאפ: "לא יכול לישון עם סיפאפ" "לא מתרגל לסיפאפ" "לא רוצה סיפאפ"  "סיפאפ זה לא בשבילי" וכיוצ"ב.
לא נוח לישון עם מסכה; מסורבל לשנות תנוחת שינה; המכונה עושה רעש; זרם האוויר מהמכונה גורם לגירוי בפנים ובעיניים; נוצרת רגישות ודלקות באף / בגרון / בסינוסים; זרם האוויר מהמכונה מפריע לפרטנר/ית שבמיטה; וכשנוסעים – חייבים לקחת את המכונה, מטען-יד בטיסות לחו"ל; מבייש לישון עם מכשיר; המכשיר משבש אינטימיות וחיי הזוגיות; ועוד.
הפתרון הזה אינו מתאים לגילאים צעירים – אצלם הלסתות והגולגולת עדיין מתפתחים, והלחץ הקבוע של המכונה עשוי לשנות את ההתפתחות. המכונה אינה נשימה טבעית, היא מאלצת כניסת אוויר בכוח, במקום שהגוף יקבע את הנשימה בהתאם לריכוזי הגזים הנדרשים לו.

בנוסף, השוק מוצף במוצרים מגוונים לנחירות:
מעל אלף פטנטים שונים לטיפול בנחירות: תמציות, שמנים, טיפות, נרות, קטורות, מדבקות, רצועות, כמוסות, תרסיסים, שעונים, כריות ומזרונים מיוחדים, ועוד. יש הבדל מהותי לבריאות בין גישות שעוקפות את הנחירות, לבין פתרון הבעיה שגרמה לנחירות.

איך שינוי נשימה מסדיר נחירות ודום נשימה בשינה?
כשמשפרים את דפוס הנשימה חלים שינויים והתאמות בגוף. שרירים מתחזקים, רקמות חלשות מתחזקות כך שהאוויר שעובר עליהן מפיק פחות רעש, הנחירות פוחתות. בהדרגה השינה נרגעת והופכת שקטה יותר. שיפורים במאזן הגזים בנשימה מסדירים בהדרגה את הנשימה בשינה, וכשמתמידים בתרגול – הנשימה הופכת בהדרגה לסדירה.
למשתמשים בסיפאפ: עם השיפור ההדרגתי ניתן להפחית בהדרגה ובהתאמה את עוצמת זרם האוויר במכשיר, ובהמשך כשהנשימה מוסדרת אין בו יותר צורך. יש מכשירים שמתאימים את עצמם וניתן גם להדפיס מהם דוח שמראה את השיפור. איכות השינה משתפרת, לרצופה ללא ההתעוררויות, מרעננת ומחדשת, והאנרגיה משתפרת לאין ערוך.

נשימה בריאה® בשיטת בּוּטֵייקוֹ מטפלת בגורם לנחירות: פתרון התנהגותי, הדרגתי, שאינו ניתוחי, אינו פולשני, ואינו תרופתי

נשימה בריאה® – הדרך הטבעית להפסיק נחירות

הכל על נחירות: כל מה שרצית לשאול על נחירות ולדעת על נחירות >>